PROJEKT WYSTAWY POD POMNIKIEM
1
2
3
4
5
6
7
8
9
PROJEKT WYSTAWY POD POMNIKIEM
Wystawa O wolną Polskę pod pomnikiem Getta 2009
Warszawa, OHEL tymczasowy pawilon wystawowy na skwerze Muranowa, 19 kwietnia – 20 czerwca 2009r.
Projekt wystawy: Malwina Antoniszczak
Produkcja wystawy: Malwina Antoniszczak
Kurator: Kinga Duda, Tamara Sztyma-Knasiecka
Organizator: Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie
Wystawa O wolną Polskę pod pomnikiem Getta prezentowała materiały archiwalne z nieoficjalnych obchodów rocznicy powstania w Getcie Warszawskim organizowanych przez solidarnościową opozycje w latach 1983 – 1988.
Na przeszło 30 planszach zaprezentowano zdjęcia i teksty, materiały z polskiej prasy oficjalnej i podziemnej oraz komentarze zagraniczne, głównie z New York Times’a. Dodatkowym elementem były współczesne nagrania wywiadów z uczestnikami nieoficjalnych obchodów: Teresą Bogucką, Januszem Onyszkiewiczem, Konstantym Gebertem, Paulą Sawicką i Bellą Szwarcman – Czarnotą.
Wystawa była prezentowana w Ohelu tymczasowym pawilonie wystawowym naprzeciw Pomnika Bohaterów Getta w Warszawie. Zdjęcia i materiały prasowe były prezentowane na planszach, archiwalne nagrania radiowe były odtwarzane z głośników, a współczesne nagrania wywiadów były odtwarzane w słuchawkach na specjalnie w tym celu zaprojektowanym stojaku audio.
Punktem charakterystycznym projektu kładącym nacisk na symboliczne znaczenie Pomnika Bohaterów Getta była plansza lustrzana zamocowana na konstrukcji Ohelu, przez która zwiedzający wchodzili na wystawę widząc własne odbicie oraz Pomnik w tle. Ten element projektu nie został zrealizowany.
W 1983 r. władze komunistyczne, urządziły huczne obchody rocznicy powstania, usiłując w ten sposób poprawić swój wizerunek w świecie. „Solidarność” z udziałem Marka Edelmana zorganizowała pod pomnikiem własną manifestację. Manifestacja w 1983 r. została rozpędzona przez milicję i spotkała się z represjami, natomiast w 1988 r. nikt już nie próbował interweniować, gdy wielotysięczny tłum manifestował pod pomnikiem i na dawnym Umschlagplatzu. Hołd oddawany żydowskim powstańcom i ofiarom Zagłady stał się zapowiedzią zwycięstwa wolności w 1989 r.
«